Jezera u Srbiji su brojna i jedna od najlepših. Možda su sva jezera ove divne zemlje najlepša jezera u Srbiji. Veštačka ili prirodna, mala ili velika, veoma poznata i ona manje, sva su atraktivna. Uglavnom su uokvirena dodatnim prirodnim atrakcijama.
Ovo skupa čini jedinstvni eko sistem. Ili ovakve celine možemo nazvati rajskim ambijentima. Otići na neko od naših prelepih jezera je garancija da ćete provesti divno vreme. U zavisnosti od doba godine, možete se okupati i sunčati. Šetnja je, naravno, moguća u svako doba godine. U zavisnosti od jezera, uživaćete i u još ponekim prirodnim, ali i kulturnim atrakcijama. Najlepša jezera u Srbiji su bitan deo ranovrsne turističke ponude naše lepe zemlje.
Palićko jezero
Uglavnom se pomisli na Palić, kada je u pitanju odmor i rekreacija u Vojvodini. Jezero se nalazi na samo 8 km od Subotice. Najpre legenda o ovom jezeru: pastir Pavle je izgubio ovce koje je čuvao i zbog toga se rasplakao. Suzama je stvorio jezero, i zato je voda u njemu slana. Po naučnim teorijama, voda je slana jer predstavlja ostatke Panonskog mora.
Palić je destinacija koja pruža raznovrsnu zabavu. Kupanje, šetnja, uživanje u dobroj zabavi, pecanje, posmatranje ptica…Zahvaljujući svojoj lepoti i redovnom održavanju i uređenosti, Palić je jedan od najpopularnijih izbora za izlete i produžene vikende, kako domaćih tako i stranih turista. Obala celog jezera je 17 km.
Zbog svoje pogodne temperature (između 18 i 25 stepeni), Palić je odlično mesto za kupače. Raspolaže i lekovitim blatom, pa je i banjski oporavak ovde popularan.
Tokom leta na Paliću se organizuje Festival evropskog filma. Tada se ovde razvija veliki skup regionalnih filmskih umetnika (glumaca, kritičara, stvaralaca…) Specifičnost ovog festivala je da je sadržaj festivala apsolutno evropski.
Pored fantastičnog festivala, pomenućemo i primamljivi zoološki vrt. Veliki deo životinja u njemu nije smešteno u kaveze već se slobodno kreće po određenim delovima vrta, koji su ograđeni. Mimo zoološkog vrta, flora i fauna ovog kraja je izvanredna i zaštićena. Treba istaći močvarni kaun, raritet među orhidejama.
Belocrkvanska jezera
Sedam magičnih jezera mame svakog. Svako je lepo na svoj način. Ceo kompleks je destinacija i za ribolovce i surfere, decu, mlade, porodice.
Sve je počelo 1904. godine, kada je područje mesta Bela Crkva poslužilo za eksploataciju i iskopavanje šljunka za industrijske potrebe. Na ovaj način su nastala jezera. Ovde je razvijen izletnički, rekreativni, sportski i manifestacioni turizam. Posmatrači ptica i ribolovci takođe vole da dođu ovde. Prvo što ćete primetiti kada dođete ovde je atraktivan pejzaž. Belocrkvanska jezera zovu i ”bisernom ogrlicom Banata”.
Vračevgajsko jezero poseduje kampove i bungalove. Naravno, tu je i kafić i restoran. Na šljunkovitoj plaži postoje suncobrani i ležaljke, a za decu tobogan i klackalice. Ribolovci pretežno biraju Šaransko jezero, ali i oni koji hoće mir. Šljunkara poseduje široku plažu sa tuševima i ležaljkama. Na plaži je kafić i brza hrana. Najezeru Šljunkara postoji i malo ostrvo. Glavno jezero poseduje betonsku plažu.
Ako želite izuzetno uređene plaže, dosta šume, bogatu jezersku vegetaciju i uredno pokošenu travu, izvolite na Belocrkvanska jezera.
Zlatarsko jezero
I ovo je veštački napravljeno kao i Palićko. Nalazi se u dolini Uvca i nalazi se između planine Zlatara i Murtenice. Treće je po veličini u Srbiji posle Đerdapskog i jezera Perućac. Brana izgrađena na jezeru je najveća kamena brana u Evropi. Okolina ovog jezera je prirodno stanište beloglavog supa što ga još više izdvaja od drugih jezera. To je nešto što i krasi i izdvaja Zlatarsko jezero pored svih lepota koja nudi.
Perućac
S pravom možemo reći da je ovo jedan od najlepših krajeva zemlje Srbije. Nalazi se u opštini Bajine Bašte.
Perućačko jezero je veštačkog porekla. Zbog izgradnje hidroelektrane ”Bajina Bašta”, reka Drina je pregrađena i tako je nastalo Prućačko jezero. U pitanju je veštačko akumulaciono jezero. Reka Drina ga snabdeva vodom. Jezero je duboko 60 m, dugačko 54 km, a široko i do 1000 m. Nadmorska visina jezera je 290 m. Pretežno je smešteno u kanjonu reke. Tu je obala veoma strma, sa kamenim liticama i vertikalnim blokovima. Jezero predstavlja prirodnu granicu između Srbije i Republike Srpske.
Jezero je uz planinu Tara, i zbog svih ovih lepota, područje je zaštićeno pod imenom Nacionalni park Tara. U jezeru su pogodni uslov za kupanje i ribolov. Postoji i plaža. Izgrađeni su pontoni i prostor za kupanje je ograđen bovama te je ova vrsta zabave idealna za decu. Tu su i spasioci i čamac za spasavanje. Na plaži postoje skakaonice, tobogani, tuševi, pedaline. Tu su i restorani.
Đerdapsko jezero
Đerdapsko jezero je veštačko jezero, koje se nalazi u istočnom delu Srbije. Predstavlja prirodnu granicu Srbije i Rumunije. Ove dve zemlje su 1972. godine izgradile hidrocentralu ”Đerdap I”. Izgradnja brane u ovom delu na Dunavu pružila je mnge benefite: bogatiji ribolov, bolje uslove plovidbe, bolji turizam, dobru proizvodnju električne energije.
Jezero je u najširem delu široko 8 km, dugačko je 100 km, a duboko 100 m. Ovo je najveće jezero u Srbiji. Zahvaljujući velikoj razuđenosti obale Đerdapskog jezera, atraktivnost, sa turističkog aspekta je velika. Ima dosta predivnih vidikovaca na strmim stenama, ali su prilično nepristupačni. Takođe treba pomenuti da je ovaj deo reke Dunav proglašen nacionalnim parkom ”Đerdap” 1974. godine. Ovo je najveći nacionalni park u zemlji. Park je prebogat biljnim i životinjskim vrstama, kao i kulturno-istorijskim spomenicima.
Najpoznatiji spomenik je tvrđava Golubačka klisura u Golubačkoj klisuri. Ovo je nekadašnje utvrđenje Sirrae. Golubački grad je zakonom zaštićen rezervat.
Klisura Gospođin vir je najteže dostupan deo Đerdapske klisure. Sve u svemu, turističko središte je Lepenski vir. Brojni su ostaci srednjevekovne, rimske i vizantijske kulture. Najinteresantniji deo Đerdapske klisure je, pak, Mali i Veliki Kazan. U ovom delu, uz Dunav je postavljen rimski vojnički put. Tu je i znamenita Trajanova tabla, koja je zajedno sa stenom u kojoj se nalazi izmeštena van domašaja vode. Vidljiva je samo iz plovnih objekata.
Oršavska kotlina je bitan deo jezera. Dobila je naziv po rumunskom gradu Oršava. Što se turističkog aspekta tiče, središte ovog dela je Tekija. Ovde se održava ribolovačka manifestacija ”Zlatna bućka”, kada stiže i po nekoliko hiljada ribolovaca. Pomenućemo i Sipsku klisuru, gde se nalazi Dijana, arheološki lokalitet.
Đerdapsko jezero je idealno za nautički turizam i ekskurzije zahvaljujući klisurastom reljefu. Manifestaioni turizam je smešten u kotlinski deo. Među brojnim lepotama, ističe se i rezervat Vir, predstavnik neolitske kulture. Ovde je arhitektura stara 8000 godina. Pre svega, ovo je arheološko nalazište sa 136 osnova kuća.
Nautički turizam na Đerdapskom jezeru podrazumeva sportski ribolov. Najpopularnije ribe u jezeru su: smuđ, som, kečiga, šaran, skobalj, mrena… Najpoznatija sportsko-rekreativna manifestacija je takmičenje u pripremi ribljih specijaliteta i lov soma na bućku.
Slobodno možemo reći da je Đerdapsko jezero je jedan od najlepših i najbogatijih delova naše zemlje. Ako volite ribolov, Dunav, jedrenje i plivanje, dobrodošli.
Zaovinsko jezero
Zaovinsko jezero je još jedna dragocenost dragocene planine Tara. Na reci Beli Rzav, izgrađena je brana Lazići. Jezero se zvezdasto pruža u istoimenom selu, Zaovine. Dubina jezera je 80 m. Nalazi se na 892 m nadmorske visine. Gledati Zaovinsko jezero iz ptičije perspektive je izvanredno. U jezeru postoji oko 14 vrsta riba. Sve su iz šest familija: skobalj, mrena, potočna pastrmka, kalifornijska pastrmka, klen i dr. Ovde čak postoji i nekoliko prirodnih plodišta od kojih se izdvajaju Popovića potok i Zmajevački. Takođe postoji jedno na delu Belog Rzava, nizvodno od ”Spajići” akumulacije. Na Zaovinskom jezeru postoji ogroman ribnjak sa pastrmkama. Ako ovde dođete tokom leta, računajte na kupanje, pored ribolova i izleta.
Istaćićemo i spomenik prirode u vidu geomorfološke tvorevine Ravna stena ili Grad. Tokom srednjeg veka, ovde se nalazilo utvrđenje. Ono je potom služilo kao skrovište harambaše Kostreš. Na utvrđenju postoje 2 ulaza. Prvo je u jugozapadnom delu utvrđenja a drugo na severnoj. Karakteristično za ovo mesto je i to što se ovde gnezdi sivi soko i što raste žuta perunika (retka vrsta ove biljke).
Borsko jezero
Još jedna atrakcija istočne Srbije, na 438 m nadorske visine. Jezero je karakteristično po kristalno čistoj vodi. Leti naročito poprima tamno zelenu boju i temperaturu od 25 stepeni celzjusa. Obala je veoma slikovita, plaže lepo uređene. Ovde je pogodno za rekreaciju, šetnju, sportove, kuturne aktivnosti… Zahvaljujući dobro uređenim saobraćajnicama, mogu se posetiti i manastir Gornjak, Rtanj, Feliks Romulijana, Lezareva pećina, vrelo Mlave, Brestovačka banja… I ovo jezero je privlačno ribolovcima. Zahvaljujući čistim vodama koje se ulivaju u jezero ali i redovnom poribljavanju, ovde možete upecati: amuru, smuđa, soma, šarana, deveriku, bandaru…
Vlasinsko jezero
Vlasinsko jezero je najviše i najveće veštačko jezero u Srbiji. Nalazi se u jugoistočnoj Srbiji, na Vlasinskoj visoravni. Nadmorska visina na kojoj jezero leži je 1213 m . Poznato je po izuzezno čistoj vodi. Okolo jezera su velike šume i planine. Jezero je karaktkeristično po plutajućim tresetnim ostrvima. Iako još turistički ne mnogo istraženo, važi za idealno mesto za miran opuštajući odmor. Uživanje u izvrsnoj prirodi kao i kulturnom sadržaju.
U Vlasinsko jezero se ulivaju reke Vlasina Vrla, Jerma, Božička reka, Ljubotenska reka, Čemernica, Lisinska reka… Jezero je dugo 12 km, a duboko 35 m. Predstavlja stanište za raznovrstan biljni i životinjski svet.
Kao što je već napomenuto, jezero je veštačko. Nastalo je pedesetih godina XX veka, izgradnjom brane. Pre toga se ovde nalazilo tresište. Reke koje se ulivaju u jezero su brze, i karakteristične su po vodi dobrog kvaliteta. Jezero je odlično za ribolov i sportove na vodi. Najpoznatije ribe ovog jezera su pastrmka, grgeč, šaran, som…
Što se tiče ostrva na jezeru, ima ih dva: Dugi Del i Stratorija.
Dugi del je nekada bilo poluostrvo, a Stratorija je bila ovde i pre jezera. Plutajuća ostrva na jezeru su delovi kopan koji se pomeraju i nisu fiksirani za dno. Na njima se nalaze breze i vrbe i stoga podsećaju na plutajuće oaze.
Okolo jezera su planine Vardenik i Čemernik. Planine i jezero čine jednu prelepu celinu, gde su posmatrači ptica i izučavaoci životinja dobrodošli. Među planinama smeštene su livade, šume, potoci i naselja za odmor posetilaca.
Vlasinsko jezero može biti primamljivo u bilo koje doba godine. Leti da se bućnete u vodi, berete šumske plodove, vozite se čamcem, zimi da probate neke od zimskih sportova, šetnju po zaleđenom jezeru, džet ski ili jednostavno šetnja bilo kada i hajking.
Pored izuzetne prirode, postoji veliki broj crkava. Crkve u Klisuri, Božici, Crnoj Travi, manastir u Palji..
Ne treba izostaviti vožnju čamcem po jezeru, niti manastir Palja i crkvu u selu Božica.
Srebrno jezero
Srebrno jezero se nalazi u istočnoj Srbiji, blizu mesta, Veliko Gradište. Ovo jezero predstavlja turistički dragulj istočne Srbije. Veštačkog je porekla, nastalo 1971.godine, pregrađivanjem rukavca reke Dunav. Dugačko je 14 km, široko 300 m a duboko 8 m. Srebrno jezero je veoma popularna destinacija među ribolovcima. Zahvaljujući prirodnoj filtraciji i bistrini vode, ovde postoji mnogo vrsta ribe.
Plaža Srebrnog jezera je odlično uređena. Podeljena je na deo gde slobodno možete smestiti svoj suncobran i peškir, i deo koji pripada jednom kafiću, te se plaža može koristiti uz konzmaciju pića.
Karakrteristično za ovo jezero je prelep zalazak sunca.Zauzmite svoje mesto pored jezera u popodnevnim časovima i uživajte u nebrojenim iskricama po površini jezerske vode. Da li vam je sada jasno ime jezera?
Ponuda smeštajnog kapaciteta je izuetno dobra: vile, apartmani, hotelski smeštaj… Broj interesenata, da provedu svoj odmor na Srebrnom jezeru raste svake godine. Shodno tome i ponuda je ispratila interesovanje. Postoji mnoštvo restorana, kafića, prodavnica brze hrane, menjačnica, tezgica sa suvenirima… Ovde se nalazi i teren za odbojku na pesku. Postoje i pedaline za iznajmljivanje, kao i besplatna igraonica .
Uz Srebrno jezero, nalazi se Aqua park. Sastoji se iz 2 tobogana i pet bazena.Pored njega je teren za košarku.
Kada ste već na Srebrnom jezeru, bilo bi zgodno da probate krstarenje Dunavom i tako posetiti: Golubačku tvrđavu, Ramsku tvrđavu i reku Pek.
Da li smo uspeli da bar malo približimo kategoriju “najlepše jezero” u Srbiji? Sigurni smo da je Vaš sledeći korak biranje jednog od njih i spremanje na jedan lep produžen vikend.